Şair ve Yazar Rıfat Ilgaz’ın anısına düzenlenen 23. Cide Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali Valimiz Sayın Yaşar KARADENİZ’in katılımıyla gerçekleştirildi. 
23. Cide Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali, Rıfat Ilgaz’ın doğduğu evin önünden kortej ile başladı. Cide Belediyesi önündeki Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
Festival açılış programına Kastamonu Milletvekilleri Metin ÇELİK ve Hasan BALTACI,  Kaymakamımız Şükrü Alperen GÖKTAŞ, Şenpazar Kaymakamı Orhan YALINIZ, Cide Belediye Başkanı Nejdet DEMİR, Cide Cumhuriyet Savcısı Servet İŞCİL, daire amirleri ve vatandaşlar katıldılar.
Kastamonu’nun her ilçesinin ayrı bir güzellikte olduğunu ifade eden Vali KARADENİZ: “Cide ilçemizin de ayrı bir güzelliği var. Fakat bunların yeterli bir şekilde değerlendirilmediğini söyleyebiliriz. Çünkü hem ulaşım imkanları hem de tanıtım eksikliği yani bu iki temel neden,  istenilen ölçüye gelinmesinde belki en önemli iki nedenidir. Alt yapı eksikliği ulaşım konusun da gerçekten önemli yatırımlar yapılıyor ancak coğrafyamız zor bir coğrafya. Kastamonu bilindiğinden çok daha güzel ve Turizm potansiyeli açısından da ülkemizin nadide illerinden biri. Kastamonu’nun daha iyi seviyeye gelmesi için tanıtımla ilgili çalışmalara herkes bulunduğu noktadan bir katkı sunması lazım. Tanıtımda herkese iş düşüyor ve bu mücadelenin içinde her vatandaşımız olması lazım. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun bu hakkını oluşturan değerler içerisinde de Rıfat Ilgaz önemli bir yere sahip. Ülkemizin son yıllarda yetiştirmiş olduğu çok önemli bir edebiyatçıdır.’’ şeklinde konuştu.
 Program, Cide Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterisi, Şiir Dinletisi ve Slayt Gösterisi ile son buldu.